Održana završna konferencija Kvalitetnim odlukama do dobrog zdravlja

U Pučkom otvoreno učilištu održana je završna konferencija projekta „Kvalitetnim odlukama do dobrog zdravlja“ UP. 02.2.1.08.0209. 

Projekt je financiran u okviru operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. iz sredstava Europskog socijalnog fonda. Partner projekta je Udruga dijabetičara Slatki.

Cilj projekta je bio podizanje svijesti građana grada Ploča o važnosti zdrave i pravilne prehrane te vježbanja u svrhu prevencije nastanka kroničnih oboljenja kao što je dijabetes te drugih kroničnih nezaraznih bolesti. Ujedno, projektom se željelo ukazati na potrebu i važnost za prevenciju razvoja dodatnih raznih oboljenja kod osoba kod kojih je jedan oblik oboljenja već nastupio.

Projektne aktivnosti bile su orijentirane na djecu kako bi im se već u ranoj dobi ukazalo na važnost stvaranja zdravih navika, posebno prehrane. Isto tako projekt je bio orijentiran i na osobe starije od 65 godina koje već imaju višestruke dijagnoze i rizična su skupina za razna oboljenja uzrokovana nepravilnom prehranom i nedostatkom tjelesne aktivnosti.

Ukupna vrijednost projekta: 49.500,10 eura (372.958,51 HRK)
Iznos koji financira EU: Europski socijalni fond (85%) i Državni proračun Republike Hrvatske (15%).

Razdoblje provedbe: 18 mjeseci (23.3.2022. – 23.9.2023.)

Provedene aktivnosti: 

  • Odrađeno je 401 sat treninga u periodu od 16 mjeseci i to sa djecom vrtićke dobi i populacijom starijih od 65 godina, treneri Petar Družijanić i Mia Gašpar
  • 9 radionica pravilne prehrane (3 za djecu i 6 za građane) koju je vodila nutricionistica Tihana Pašalić, a sve popraćeno cateringom restorana Pećina s primjerima zdrave prehrane
  • 6 predavanja vježbi disanja fizioterapeut Vukosava Jurišić „Biomehanika pokreta“
  • 6 akcija mjerenja razine glukoze koje je provela Udruga Slatki Ploče
  • Dizajnirana web stranica na kojoj su predstavljeni materijali pravilne prehrane, vježbanja disanja i tjelesnih aktivnosti https://udrugaslatki.hr/

Zahvala na suradnji O.Š. Vladimir Nazor Ploče, O.Š. Fra Ante Gnječ Staševica, O.Š. Ivo Dugandžić-Mišić, Gradskom društvu Crvenog Križa, Dječjem vrtiću Ploče, kao i djelatnicama Hitne službe Ploče koje su u suradnji s Udrugom dijabetičara Slatki provele akcije mjerenja glukoze u krvi.

Odgovori

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*